Kılınçarslan, Emindede Sk. No:19-I, 42080 Selçuklu/Konya

ÇATLAK

Vücut Çatlakları Nedir?

Vücut çatlakları, derinin orta tabakasının (dermis) aşırı gerilmesi ve esneyememesi sonucu yırtılmasına denilir. Tıp dilinde stria olarak da adlandırılır. Özellikle büyüme döneminde bulunan ergenler, gebe kişiler, vücut geliştirme yapan sporcular ve fazla kiloları bulunan kişilerde sık görülen bir durumdur. Sağlık açısından ciddi bir sorun olmasa da, ciltte kalıcı izlere yol açtığı için estetik kaygılar doğurabilir.

Cildin elastikiyeti ve pürüzsüz görünümü, dermis tabakasında yer alan kolajen ve elastin lifleri ile sağlanır. Ancak bu lifler arasında bulunan bağların tahrip olması ya da tamamen kopması, esneme özelliğinin kaybolmasına yol açmaktadır. Bu durum ise vücut çatlaklarını meydana getirir. Erkeklerde vücut çatlakları özellikle basenler, kalça, sırt ve kollarda görülür. Kadınlarda ise göbek, bacaklar, karın ve göğüslerde yaygın olarak karşılaşılabilir.
Cilt çatlakları ilk oluşmaya başladıklarında pembe ve kırmızı tonlarında görülürler. Bu süreçte önlem alınmayan ve doğru şekilde tedavi edilmeyen çatlaklar, ileri evrelerde sedefli beyaz bir görünüm kazanır. Aynı zamanda deri dokusu gözle görülür şekilde incelmektedir. Bu evreden sonrasında deri çatlaklarının tedavisi oldukça zor olabilir.